Elektronická požární signalizace (EPS) je zařízení, které umožňuje včas varovat před požárem v bytě, rodinném domě, nebytových prostorách a provozovnách. Tím dokáže zamezit vysokým škodám na majetku a především ztrátám na životech.


Jak elektronická požární signalizace funguje?

detektor kouřeEPS se skládá z hlásiče, ústředny a doplňujících zařízení. Hlásiče existují tlačítkové a samočinné. Jak název napovídá, tlačítkový hlásič musí zmáčknout člověk, zatímco samočinné hlásiče reagují na změnu fyzikálních podmínek. Sledovat mohou teplotu, kouř (detektor kouře) či vyzařování plamene.

Informace z hlásiče vyhodnocuje ústředna EPS, která zároveň ovládá i připojená zařízení, kontroluje provozuschopnost systému a napájí jednotlivé prvky. V případě požáru jej signalizuje obsluze i v objektu, pomocí zařízení dálkového přenosu pak také přímo hasičům.Druhy elektronické požární signalizace (EPS)

Existují dva typy systémů EPS – s kolektivní adresací a individuální adresací. První je schopný zjistit a předat informaci hlásiče o požáru, ale už nedokáže identifikovat, který hlásič tento signál vysílá. Zvyšuje se tím tedy doba zásahu a tento systém je vhodný pouze pro menší budovy. Na druhou stranu ale je levnější.

EPS s individuální adresací dokáže přesně identifikovat, který hlásič vysílá signál, tedy kde přesně požár vypukl. Jednotlivé prvky navíc lze rozdělit do několika skupin. Proto lze tento systém využít i v rozlehlých areálech.

Pro správnou funkčnost EPS je nutná její pravidelná kontrola. Jednou měsíčně proto musí dojít ke zkoušce činnosti ústředny a navazujících zařízení, jednou za půl roku je potřeba zkontrolovat i samočinné hlásiče a zařízení ovládaná EPS.

hasici

Kolik stojí instalace EPS?

Cena ústředny EPS se pohybuje kolem 30 tisíc korun, hlásiče pak stojí v řádu tisíců. Jedná se ale o jednorázovou investici a EPS by měla být zavedena všude, kde je možnost vzniku požáru a následného ohrožení lidského života či zdraví, ale i tam, kde hrozí vysoké škody na majetku. Škody totiž mohou být podstatně vyšší než náklady na pořízení systému.

http://www.eurosafe.cz/wp-content/uploads/2016/02/hasici.jpghttp://www.eurosafe.cz/wp-content/uploads/2016/02/hasici-150x150.jpgadminZabezpečení domu a bytuZabezpečení objektů a provozoven
Elektronická požární signalizace (EPS) je zařízení, které umožňuje včas varovat před požárem v bytě, rodinném domě, nebytových prostorách a provozovnách. Tím dokáže zamezit vysokým škodám na majetku a především ztrátám na životech. Jak elektronická požární signalizace funguje? EPS se skládá z hlásiče, ústředny a doplňujících zařízení. Hlásiče existují tlačítkové a samočinné. Jak název...